×
Keratokonus Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Keratokonus Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kornea hastalıkları arasında görme yetisini ciddi oranlarda etkileyen hastalıklar arasında yer alan Keratokonus, saydam doku enzimlerindeki bazı dengesizlikler sebebiyle oluşabilir. Enzim dengesizlikleri korneada “serbest radikaller” adı verilen maddelerin oluşup çoğalmasına yol açmaktadır. Bu yığılma ve hasar sonucunda kornea zayıflamaya başlar ve öne doğru eğim gösterir.
 
Keratokonus’a yönelik bilinen en net sebepler arasında genetik faktörler yer almaktadır. Genetik yatkınlığı bulunan kişilerin, diğer sebeplere oranla Keratokonus hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu etkinin yoğunluğu, aynı aile üyelerinden birden fazla Keratokonus vakası görülmesi ihtimalini artırmaktadır. Yüksek ihtimalle Keratokonus belirtileri gösteren kişinin aile üyelerinde veya üst - alt soy bireylerinde de aynı hastalığa rastlanmaktadır.
 
Genetik faktörler haricinde Keratokonus hastalığına sebep olan etkenler; güneş ışınlarına yoğun maruz kalma, kontakt lens kullanımında uyumsuzluk ve kronik göz irritasyonu olarak sayılabilir. Ancak Keratokonusun genetik faktörler dışındaki sebeplerle meydana geldiği vakalarda maruziyet söz konusu olmuşsa, hastalığın ilerleme hızı ve hasar oranı standart ilerleyişten farklı seyredebilmektedir.
Güncelleme Tarihi : 02-08-2021

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kapat X