×
Keratokonus Nedir?

Keratokonus Nedir?

Genellikle ergenlik çağlarından itibaren görülen kornea hastalıklarından biri; Keratokonus’tur. Yuvarlak şekilli kornea tabakasının, ön kısma doğru sivrilik eğilimi göstermesi ile gerçekleşen bir hastalıktır.
 
Keratokonus; ilerleme evreleri bulunan ve görme bozukluklarına sebep olan bir hastalık türüdür. İstisnai durumlarda ileri yaşlarda bu hastalığa yönelik belirtiler görülebilir.
 
Gözün şeffaf tabakasında yoğun eğilim olmasından ötürü ışık kırılmalarında sapmalar meydana gelmektedir. Bu durum hastalığın ilerleyiş evrelerinde farklılık gösteren görme bozukluklarına yol açar. Kubbe veya koni şeklinde yuvarlak görünümünü kaybeden kornea tabakası, zamanla sivrilmenin son boyutuna ulaşır ve görme yetisini etkileme düzeyi artar.
 
Keratokonus sebebiyle yaşanan görme bozuklukları kalıcı bozukluklar değildir. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesinin ardından kişi tekrar eski görme yetisine kavuşmaktadır. Ancak müdahale edilmeyen durumlarda bulanık görüş, görme bozuklukları şiddetini artırır ve tedavi süreci başlayana değin kitap okuma ve araç kullanımı gibi etkinliklerin yapılması mümkün olmayabilir. Keratokonus kalıcı körlükle sonuçlanan hastalıklardan biri değildir. Tedavisi mümkündür.
 
 
 
Güncelleme Tarihi : 11-06-2024

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Çerez Politikası Aydınlatma Metni sayfasını inceleyebilirsiniz. Kabul Et