×
Presbiyopi Nedir?

Presbiyopi Nedir?

Presbiyopi; göz merceğinin odaklanma yetisinde ve uyum özelliğinde yaşanan gerileme olarak tanımlanmaktadır. Göz merceğinin yaşlanma sebebiyle esnekliğini yitirmesi ve yaş ilerledikçe bu gerilemenin artması sonucu oluşmaktadır. Yakın görme bozukluğu olarak bilinen presbiyopi; 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülme oranı daha fazla olan rahatsızlıklardan biridir.
 
Göz merceği şekil değiştirme özelliğine sahiptir. Yani cisimler göze yaklaştıkça mercek kendini büyütüp, şişerek görme yetisindeki kaliteyi artırır ve görüntüyü netleştirir. Presbiyopi rahatsızlığının baş gösterdiği merceklerde ise bu yeteneğin azalması neticesinde, yakınlaşan nesneler ve yakında duran nesnelere karşı göz merceği aynı refleksi daha az ve daha yavaş göstermektedir.
 
Mercekte yaşanan odaklanma yavaşlığı ve eksikliği, nesne ve yazıların netliğinde kayıplara sebep olur. Bu nedenle Presbiyopi rahatsızlığı olan kişiler, yakın mesafe yazıları okumakta zorlanır ve yakınlaşan nesnelerin netleşmesinde gecikme yaşarlar. 50 cm ve daha yakın nesneleri bulanık gördüklerinden, o nesnelerden uzaklaşarak bakma eğilimi göstermektedirler.
 
 
 
Güncelleme Tarihi : 11-06-2024

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Çerez Politikası Aydınlatma Metni sayfasını inceleyebilirsiniz. Kabul Et