×

Lazer Tedavi Yöntemleri

NO TOUCH LAZER

 No Touch (Trans PRK) tekniği adı verilen lazer yöntemi ile yapılan tedavide göze cihaz teması olmaz.Göz yapısı uygun olan miyop,hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir.Tedavi işlemi sadece anestezik damla damlatılarak yapılır ve uygulama sırasında hasta hiç ağrı duymaz.Lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır.Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez.Hasta eve gittikten sonra 2-3 gün süreyle gözlerde;batma,ışıktan rahatsız olma ve bulanık görme şikayetleri gelişir.Tedaviden sonraki 4. günde günlük hayatına dönebilir.

İLASİK

İLASİK, günümüzde kullanılan lazer teknolojilerinden biri olup bilgisayar kontrolünde kişiye özel BIÇAKSIZ (İNTRALASE) LASER teknolojisi ile korneal flep oluşturulması ve yine kişiye özel bir tedavi olan ADVANCED CUSTOMVUE (WAVEFRONT) tedavisinin birlikte uygulanması ile oluşan yeni bir tedavi şeklidir.İLASİK’te her şey sizin göz bulgularınıza ve göz yapınıza göre planlanmakta ve size özel bir tedavi uygulanmaktadır


İLASİK tedavisi FDA onaylı bir tedavi olmasının yanı sıra NASA astronotlara ve ABD ordusu savaş pilotlarının İLASİK olmalarına onay vermektedir. Bu da göstermektedir ki astronot ve savaş pilotları gibi mükemmel görmeyi gereken işlerde çalışan insanlar için gerekli görme keskinliğini sağlayan bir tedavi şeklidir. Çok güç koşullarda çalışan insanlarda ve çok iyi görmesi gereken insanlarda dahi bu tedavi rahatlıkla uygulanabilir.

LASİK

Mikrokeratom adı verilen özel, otomatik bir cihazla kornea adı verilen saat camı gibi saydam yüzeyden ince bir kapakçık (flep) kaldırılır. Bu kapakçığı kaldırmadaki amaç, korneanın orta tabakasına ulaşmaktır. Kapakçık oluşturulduktan ve yukarı kaldırıldıktan sonra excimer lazerle bir bilgisayar programı kılavuzluğunda, kornea cerrahın planladığı gibi yeniden şekillendirilir. Daha sonra kapakçık, herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan tekrar yerine yerleştirilir. Toplam ameliyat süresi 10 dakikadır.

Görme genelde 1. gün iyi olsa da net bir sonucun alınması 1 ayı bulabilir. Göz derecenize göre %90-95'in üzerinde bir başarı elde edilir. İlk operasyondan en az 6 ay sonra yapılan kontrolde gözünüzde numara kaldığı tespit edilirse tüm muayene ve tetkikler tekrarlanır ve PENTACAM ile yeterli kornea kalınlığı operasyon yapılmasına izin verirse eski flep yenisi kesilmeden kaldırılır ve 2. lazer operasyonu yapılabilir.

WAVEFRONT

Lasik, Wavefront adı verilen özel programla kişinin kornea yapısına özgün olarak yapılabilir. Gözün optik sisteminden kaynaklanan ışık saçılmaları ve normalden sapmalar öçülerek kişinin kornea yapısına ve tüm göz optik sistemine özgün lazer uygulamasıdır. Merkezimizde Wavescan analizatörü kullanılmaktadır. Bu yöntem gece az görme, ışık saçılma ve dağılmalarını azaltmakta vede görme kalitesini artırmaktadır.

PRK ve Lasek

Her iki yöntemde de korneada lazer öncesi kapak oluşturulmaz. Lasik cerrahisinin uygulanamadığı korneanın ince yada düz olduğu durumlarda yada numaranın düşük olduğu hastalarda tercih edilmektedir. LASEK PRK'nın değişmiş hali olan nisbeten yeni bir uygulamadır.

PRK'da korneanın en üstündeki epitel olarak adlandırılan en ince doku sıyrılarak alttaki yüzeye lazeri uygulanmasıdır. LASEK'in PRK'dan farkı alkol kullanılarak kaldırılan epitelin excimer lazer uygulaması sonrası tekrar yerine konması, ağrının daha az olması ve iyileşme hızıdır.

Her iki uygulamada da hastalara epitelin kendisini yenileme sürecini çabuklaştırmak ve gözü korumak amacı ile 3-4 gün süreyle kontakt lens takılır.

Hastalar 2-3 gün ağrı, batma, sulanma, artmış ışık duyarlılığı hissederler. Bu dönemde görme bulanıktır. İyi görme düzeyine 3-4 haftada ulaşırlar.

EPI-LASİK

Lasik uygulanamayan ince kornealı gözlerde lasekteki gibi alkol kullanılarak epitelin kaldırılması yerine burada epikeratom adındaki bir aletle epitel kaldırıldığı için prk ve lasek'e alternatif bir yöntemdir. Korneanın ince olması nedeniyle LASİK'teki gibi 160 mikron değil 50 mikron kaldırılmaktadır. Excimer laer uygulandıktan sonra LASİK'teki gibi flep kapatılarak ameliyat sonlandırılmaktadır. 1-2 gün süren bir ağrı ve PRK ve LASEK'e göre daha hızlı iyileşme görülmektedir.
 

Güncelleme Tarihi : 08-04-2024

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Çerez Politikası Aydınlatma Metni sayfasını inceleyebilirsiniz. Kabul Et