×
Kontakt Lens Nedir?

Kontakt Lens Nedir?

Görme yetisinin sağlığını ve kalitesini belirleyen kritik unsurlar arasında kırma işlemi yer almaktadır. Işığın gözle teması sonrası kırılmanın gerçekleşmesindeki optimal orandaki bozukluklar, beraberinde görme bozukluklarına sebep olmaktadır. Dolayısıyla ışığın retina üzerinde kırılmasına yönelik bozukluk veya eksikliklerin düzeltilmesi için çeşitli medikal materyaller bulunmaktadır. 
 
Kontakt lensler kornea yüzeyine takılan ve gözlük kullanımına alternatif bir seçenek olarak üretilmiş medikal malzemeler arasında yer almaktadır. Optik amaçlara yönelik kullanılan kontakt lensler olmakla birlikte, kozmetik ve tedavi maksadıyla kullanılan kontakt lens çeşitleri de üretilmektedir. Bir çeşit protez olan kontakt lens çeşitleri, kornea üzerine yerleştirilerek ışık kırılmasına yönelik eksikliklerin giderilmesi veya bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılır.
 
Kontakt lens kullanımına yönelik uygulamalarda, ilgili hekim muayenesi ve tavsiyesi şarttır. Bilinçsiz lens kullanımları, korneanın yapısal ve işlevsel hasarlar görmesine sebebiyet verebilir. Bu sebeple göz hastalıklarına destek olması amacı da dâhil olmak üzere, tüm kontakt lens kullanımları için göz hekimlerinin tavsiyesi üzerine hareket edilmesi gerekmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonrasında kontakt lens kullanımına uygunluk belirlendiğinden göz sağlığı için bu kriter önem taşımaktadır.
 
 
Güncelleme Tarihi : 11-06-2024

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Çerez Politikası Aydınlatma Metni sayfasını inceleyebilirsiniz. Kabul Et