×
Yakın/Uzak Görme Problemi Nedir?

Yakın/Uzak Görme Problemi Nedir?

Toplumun en yaygın görme bozuklukları arasında, uzak ve yakın görme problemi yer almaktadır. Oluşumsal bozukluklara dayanan örnekleri olmakla beraber, özellikle miyopi rahatsızlıkları genel anlamda genetik temelli rahatsızlıklardır. Bu nedenle, bireylerin özellikle alt soy bağlarında miyopi ve hipermetropi gelişmesi olağan durumlardan biridir.
 
Görme yetisinde sağlıklı işleyiş, gözle temas eden ışığın retinaya odaklanmasıyla gerçekleşmektedir. Ancak miyopi rahatsızlığı bulunan bireylerde bu odaklanma retinanın üzerinde değil, önünde olur ve bu durum görme alanını kısaltır. Bu nedenle miyopi hastaları uzaktaki nesne ve yazıları görmekte zorlanırlar.
 
Hipermetropi; ışık odaklanma işleminin retinanın ardında gerçekleşmesidir. Görme yetisinde sağlıklı gerçekleşme, ışığın retinanın üzerinde odaklanması ile meydana gelir. Ancak hipermetropi hastalarının gözlerindeki ışık odaklanmaları retina arkasında gerçekleşir. Bu sebeple hastalar yakındaki nesne ve yazıları görmekte zorlanırlar.
 
 
 
Güncelleme Tarihi : 11-06-2024

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Çerez Politikası Aydınlatma Metni sayfasını inceleyebilirsiniz. Kabul Et