×
Yakın/Uzak Görme Problemi Nedenleri Nelerdir?

Yakın/Uzak Görme Problemi Nedenleri Nelerdir?

Göz muayenelerinin düzenli yapılması, miyopi ve hipermetropinin tespiti açısından önem taşımaktadır. Küçük yaşlardan itibaren ilerleme gösteren uzak ve yakın görme bozuklukları, ilerleyen yaşlarda kritik oranlara yükselebilmektedir. Düzenli muayene sonrası tavsiye edilen tedavilerle, her iki bozukluğun da gerilemesi ve iyileştirilmesi mümkündür.
 
Genetik faktörler ve oluşumsal bozukluklar haricinde, aşırı maruziyet de odaklanma sorunlarına sebep olabilir. Uzun süre ekran ışığına maruz kalma, kuvvetli doğal ve yapay ışık patlamaları gibi etkenler retinanın zayıflamasına ve ışık yığılmalarında kaymaya yol açmaktadır. Bu sebeple maruziyet kaynaklı miyopi ve hipermetropi gelişebilmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan hastalıklar hafif düzeylidir ve alt soy bağlarında ortaya çıkmamaktadır.
 
Yakın/uzak görme sorunlarının, farklı kronik hastalıklara bağlı olarak gelişmesi de mümkündür. Böyle durumlarda tedavisi yürütülen kronik rahatsızlıkların türü, boyutu ve tedavi şekline bağlı olarak görme sorunlarına müdahale edilmektedir. Bağıl görme sorunlarının tedavisinde, ilgili hekimin tavsiyesi üzerine göz muayenesi düzenlenerek takip edilmesi önem taşımaktadır.
Güncelleme Tarihi : 02-08-2021

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kapat X