×
Presbiyopi Nedenleri Nelerdir?

Presbiyopi Nedenleri Nelerdir?

Presbiyopinin temel sebepleri henüz araştırılmakla birlikte, genel anlamda yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genetik faktörlerin veya çevresel etkenlerin bu rahatsızlığa sebep olduğuna yönelik net bir görüş bulunmamaktadır. Bu nedenle presbiyopinin 39 – 48 yaş aralığında başlangıç evresinde görülmesi, temel nedenlerinden birinin ilerleyen yaş faktörü olduğunu ortaya koymaktadır.
 
Göz organı koordineli bir çalışma sistemine sahiptir. Göz içi liflerindeki hasarlar veya deformeler, presbiyopi oluşumunu tetikleyebilir. Göz içi bölgede yaşanan dengesiz enzim varlığı veya farklı deformasyon oluşumlarının bu rahatsızlığı tetikleme olasılığı bulunsa bile; direkt olarak bu oluşumların presbiyopiye sebep olduğuna yönelik herhangi bir bulgu yoktur. Bu sebeple yan etmenler ile birlikte ileri yaş faktörünün birleşmesi, mercek esnekliğinin kaybedilmesine sebep olabilir.
 
 
 
Güncelleme Tarihi : 11-06-2024

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Çerez Politikası Aydınlatma Metni sayfasını inceleyebilirsiniz. Kabul Et