×
Kontakt Lens Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Kontakt Lens Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Kontakt lenslerin kullanım amaçları arasında, tedavi maksatlı kullanımlar ve kozmetik amaçlı kullanımlar ön plandadır. Görme bozukluklarının tedavi sürecinde gözlük kullanımının alternatifi olarak tercih edilen lenslerin, sert ve yumuşak türdeki yapıları hastalığın ve hastanın uyumuna göre belirlenmektedir.
 
Hipermetropi ve miyopi başta olmak üzere; presbiyopi (yakın okuma bozukluğu) ve astigmat gibi hastalıkların tedavisi için sıklıkla kontakt lens kullanımı tercih edilmektedir. Hem etkin tedavi yardımı hem de kullanım kolaylığı sebebiyle, kontakt lensler mercek desteği duyulan neredeyse tüm tedavi çeşitlerinde kullanılabilir. Ancak tüm tedavi unsurlarında olduğu gibi, mercek özellikli kontakt lens kullanımı da doktor gözetiminde ve doktor tavsiyesiyle mümkündür.
 
Son yıllarda kozmetik sektöründe de tercih edilen materyalleri arasında yer alan lensler, özellikle renkli seçenekleri sebebiyle tercih edilmektedir. Ancak onaylı ürün kullanımının dışında kalitesi şaibeli lens çeşitlerini kullanmak, retina başta olmak üzere göz sağlığı açısından sakıncalı bir durumdur. Bu sebeple kozmetik maksatlı kullanılan lenslerin tercihi yapılırken, onaylı ve tavsiye edilen ürünler tercih etmek oldukça önemlidir.
Güncelleme Tarihi : 28-06-2022

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kapat X