×

Prof. Dr. Merih Önol

Prof. Dr. Merih Önol 1956 yılında doğmuş, ilk öğrenimini Almanya'da, Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamlayıp 1974'te Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine başlamıştır.

1980'de mezun olan Dr. Merih Önol aynı yıl, aynı fakültenin göz hastalıkları kliniğinde asistanlık sınavını kazanarak başlamış ve 1984'te göz hastalıkları uzmanı olmuştur. 1984-1985 yıllarında askerliğini Samsun Askeri Hastanesi'nde tamamlayıp 1985-1987 yılları arasında zorunlu hizmetini, Ankara Numune Hastanesinde 2. Göz Kliniği'nde başasistan olarak sürdürmüş ve 1987'de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yardımcı doçent unvanı ile resmi kariyerine başlamıştır. 1990 yılında doçent ve 1996 yılında da profesörlük unvanını kazanmıştır. 

Dr. Merih Önol oftalmolojinin bir çok biriminde çalışmakla birlikte özellikle glokom ve katarakt konularıyla ilgilenmekte ve kariyerini bu konularda sürdürmektedir.

TOD Glokom biriminin aktif üyesidir. Katarakt biriminde de aktif üyeliğini sürdürmektedir. Ayrıca TOD Ankara şubesi yönetim kurulunda 3 dönem görev almış ve mali sekreter ve şube başkanlığını yapmıştır. Halen TOD MYK Üyesidir. Gazi Göz Derneği ve Gazi Vakfı'nın kurucu üyesidir. 4 yıldır yayınlanmakta olan Glokom-Katarakt dergisinin editörüdür.

Kariyeri sırasında bir çok yurt içi ve yurt dışı kongre, sempozyum, kurs ve toplantılarda katılımcı, konferansçı, panel-oturum başkanı, kurs düzenleyicisi olarak görev almış ve sürdürmüştür. Oftalmoloji alanında 100'ü aşkın yazılmış ve basılmış yurt içi , yurt dışı makalesi ve kitap bölümü bulunmaktadır.

2021 yılı itibariyle Gözakademi ailesinde çalışmalarını sürdürmektedir.