×
Lazer İçin Uygun Muyum?

Lazer İçin Uygun Muyum?

Göz hastalıklarının tümünde tedavi yöntemlerinin tercihini etkileyen unsurlar bulunmaktadır. Aynı durum lazer tedavisinin uygulanması için de geçerlidir. Hekim kontrolünde tedavisi süren bir kişinin, lazer yönteminden yararlanabilmesi için yapılan tetkik ve muayene sonucunda karar verilmektedir. Lazer uygulamasından negatif yönlü etkilenme ihtimali bulunan hastaların, bu uygulamayı yaptırması mümkün değildir.

Lazer tedavisinde dikkat edilen ilk kriter yaştır. 18-55 yaş aralığındaki hastalar lazer tedavisinden faydalanabilmektedir. Göz gelişimini tamamlamadıkları için 18 yaşından küçük hastalara lazer göz tedavisi uygulanmamaktadır. Gözlük numaralarının değişkenlik göstermesi ve genetik kaynaklı hastalıkların bu yaşlarda belirti göstermesi sebebiyle, hastalar ancak 18 yaşından itibaren lazer göz tedavisinden faydalanabilmektedir.

55 yaşından itibaren göz merceğinde sertleşme ve katarakt eğilimi gözlenebilir. Yaşa bağlı gelişen diğer mercek kusurları da bulunduğundan, lazer göz tedavisi için üst yaş sınırı; 55 yaştır. Üst yaş sınırından daha büyük olan kişiler için premium lens tedavisi tercih edilmektedir. Bu sebeple görme bozuklukları ve mercek kusurlarının tedavisi için bu kişilerde farklı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Gözlük dereceleri lazer tedavisinin uygulanabilirliği açısından önem taşıyan bir diğer kriterdir. Miyop rahatsızlığı bulunan kişilerde 8’, hipermetrop rahatsızlıklarında ve astigmatta ise 4’ derecelik gözlük kullanımı, lazer göz uygulamaları için uygun adaylar olduğunun belirlenmesini sağlamaktadır. Bu ölçülerden daha yüksek derecelerde gözlük kullanan kişiler için göz içi lens tercih edilmektedir.

Göz hastalıklarının tedavisi için uygulanan lazer işlemlerinde uygulama öncesi uyulması gereken koşullar ve uygunluk kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri taşımayan ve koşullara uygun bulunmayan kişiler için lazer tedavisi uygulanamaz.

Lazer göz tedavisi için taşınması gereken genel nitelikler ve uyum koşulları şu şekildedir:

  • Son bir senede kullanılan gözlük numaralarında bir değişiklik olmaması gerekir.
  • Kalıtsal kornea hastalığı bulunan kişilere lazer uygulamaları önerilmemektedir.
  • Emziren anneler ve hamileler için lazer göz tedavisi uygun değildir.
  • Lazer operasyonu sırasında aktif enfeksiyon olmaması gerekmektedir.
  • Göz uçuğu (Herpes) geçiren kişilerde, lazer operasyonlar nüksetmelere sebep olabilir.
  • Kuru göz sendromu ve Lupus gibi rahatsızlıkları olan kişiler için lazer operasyon uygun bulunmamaktadır.
  • Lazer göz tedavisi için 18-55 yaş aralığında, kronik hastalıkları olmayan ve gözlük derecesi operasyon kriterlerine uyan kişiler uygun adaylardır.
Güncelleme Tarihi : 20-09-2021

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kapat X